MENÜ

Alapszervezet

A Pedagógusok Szakszervezetéről röviden

 

A Pedagógusok Szakszervezete mintegy nyolcvanezres taglétszámával ma a legnagyobb ágazati szakszervezet hazánkban. A közoktatás egyetlen, országosan reprezentatív szakszervezete. A legutóbbi közalkalmazotti tanácsi választásokon (2004) a PSZ jelöltjei kapták a szavazatok 51,69 százalékát, ezzel a közszféra legnagyobb támogatottságú szervezete.

A PSZ a magyarországi közoktatási-nevelési intézményrendszer: az óvodák, általános- és középiskolák, szakképzési, kollégiumi, gyermekotthoni, lakásotthonhálózati és gyógypedagógiai intézmények, valamint a hozzájuk kapcsolódó pedagógiai szakszolgálatok, gyermek- és ifjúságvédelmi, közművelődési, szakmai-szolgáltató, értékelő, fejlesztő, képző- és kutatóintézmények szakszervezeti tag alkalmazottainak, nyugdíjasainak, illetve e területen munkanélkülivé váltak érdekvédelmi és érdekképviseleti szervezete, tekintet nélkül a fenntartóra.

 

Története: Jogeldője az 1918. december 30-án Somogyi Béla elnökletével megalakult Magyarországi Tanítók Szakszervezete. Ezt 1919 augusztusában betiltották és 1945-ig a közszférában nem működhettek szakszervezetek, csak szakmai egyesületek. 1945. február Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezete néven újjáalakult. A PSZ kongresszusait az 1946. február 24-én tartott I. kongresszustól számozzák. Neve ezután is többször változott: Magyar Pedagógusok Szakszervezete (1950. május - 1950. december), Pedagógusok Szakszervezete (1950. december - 1956. október), Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezete (1956. november - 1957. december), Pedagógusok Szakszervezete (1958-tól).  1990 tavaszán az első szabad választások előtt a PSZ úgy döntött, nem csatlakozik a SZOT utódjaként létrehozott MSZOSZ szövetséghez. Ugyanezen év júniusában más szervezetekkel együtt megalapította a közszféra érdekvédelmi konföderációját, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát(SZEF). A SZEF elnökévé 2007 júliusától a PSZ éléről Varga Lászlót választotta a SZEF kongresszusa.

 

Tevékenység: A PSZ alapvető törekvése, hogy az érdekvédelem jogi garanciái bővüljenek, s olyan alkupozíción nyugvó, eredményes érdekegyeztetési rendszer, szociális párbeszéd működjön, amely megteremti a korszerű oktatáspolitika, a biztonságos foglalkoztatás, valamint az európai uniós szintű kereseti, szociális és nyugdíjviszonyokhoz közelítés feltételeit.

Céljai elérése érdekében a PSZ, az ágazat reprezentatív érdekvédelmi szervezeteként, elsősorban tárgyalásokat folytat, részt vesz a közoktatás, a közszféra különböző szintű érdekegyeztető fórumainak munkájában. Az elmúlt években azonban többször, más módon is fellépett az ágazat érdekeinek védelmében.

 

Az érdekképviseleti munkát több országos szakmai és rétegtagozat segíti. Ilyen a felnőttoktatási, a gyermek- és ifjúságvédelmi, a gyógypedagógiai, az ifjúsági, a kollégiumi, az óvodai, a szakoktatási, az intézményvezetői tagozat, a technikai és adminisztratív dolgozók tagozata, az ifjúsági tagozat, a nyugdíjas választmány és az általános művelődési központban (ÁMK) alkalmazottak tagozata.

Az érdekvédelmet jogsegélyszolgálattal és alapítványok, köztük a Gárdonyi Géza Alapítvány támogatásával is erősíti.

A PSZ az érdekvédelem prioritása mellett fontosnak tartja a tagjainknak nyújtott egyéb szolgáltatásokat pl. önsegélyezés, az üdültetés, az öntevékeny kulturális és sportmozgalom.

A PSZ kezdeményezése alapján 1991-óta minden év november 22-én ünnepeljük a Magyar Közoktatás Napja-t.

A PSZ 1992-ben alapította a szakszervezet érdekében végzett tevékenység elimerésére szolgáló kitüntetését, az Eötvös József-emlékérmet, valamint a szervezeteknek, intézményeknek és intézményfenntartóknak adható Eötvös József-emlékplakettet.

A PSZ folyóirata a Pedagógusok lapja, mely a közszféra, a közoktatás és a szakszervezeti élet fontos, aktuális kérdéseivel foglalkozik.

 

Nemzetközi tevékenység: a PSZ intenzív kapcsolatokat tart fenn más országokban működő pedagógus-szakszervezetekkel, illetve nemzetközi tömörülésekkel. Alapító tagja a világ pedagógus szakszervezeteit tömörítő Oktatási Internacionálénak (International Education - IE) és 2004 január-tól elismert, teljes jogú tagja az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságának (ETUCE). Aktívan részt vesz az Európai Unióban folyó szociális párbeszédben és ágazati érdekegyeztetésében.

 

 

Hírek

  • PSZ VSZIA a mai naptól interneten is elérhető
    2012-11-11 22:17:03

    Kedves Látogató!


    Alapszervezetünk életében fontos változás a mai nap, hiszen az interneten is elérhetőkké váltunk. Szakszervezeti tagjaink és minden pedagógus kolléga számára próbálunk hasznos és aktuális információkkal szolgálni.

    Márk Csaba Endre alapszervezeti titkár

Szavazás

Kérdés
1
2
Asztali nézet